×

Blog


Mis vahe on tavalistel tantsutundidel ja koreograafial?
Masha Adler
Mar 12, 2019

Mis vahe on tavalistel tantsutundidel ja koreograafial?


Paljud teist on ilmselt kuulnud ning mõned isegi osa võtnud tundidest, kus õpetatakse kindlat koreograafiat. Kuid siiski on inimesi, kes esimest korda koreograafiast kuulevad ning selle tähendus võib segadust tekitada. Selles artiklis püüame selgitada, milles siis seisnevad põhilised erinevused tantsu- ning koreograafia tundide vahel. 

Tavalised tantsutunnid on tunnid, kus te käite regulaarselt mitu korda nädalas. Nende tundide peamiseks eesmärgiks on tantsuoskuste areng ilma ajapiirangu- ega lõpliku eesmärgita, kui välja arvata paremaks tantsijaks saamine :) Kuid see pole alati eesmärk, kuna paljud tulevad tundidesse, et veeta aega mõnusas seltskonnas ja atmosfääris. 

Reeglina selliste kursuste kava on õpetajate poolt koostatud niiviisi, et areng toimuks kergematest raskemate asjade suunas. Kava võib olla korrigeeritud vastavalt  rühma vajadustele, arengu kiirusele jne. Materjalid on kokku pandud nii, et õpilased õpiksid tantsu loogikat tundma, paremini juhtima ning järgima. Selle tulemusena on võimelised aru saama raskematest kombinatsioonidest ning julgevad ennast tantsupõrandal väljendada. 

Koreograafia tunnid on hoopis teine lugu. Need on eelkõige koostatud nii, et õpetada grupile konkreetne lavastatud tants nt. erinevatel üritustel esinemise eesmärgil. Reeglina nendes tundides pannakse kokku kindlad paarid ning paarilisi ei vahetata. Seda tehakse eelkõige selle jaoks, et tantsu võimalikult kiiresti ära õppida, kuna puudub vajadus iga uue partneriga uuesti harjuda. Samuti, kuna tants on lavastatud ning eelnevalt ära õpitud, ei pea juht laitmatult iga liigutust juhtima, kuna iga tantsija tunneb oma samme. Kuid siiski ei tohiks unustada, et vaatamata lavastusele, see jääb ikkagi paaristantsuks, milles on partnerite vaheline kommunikatsioon, samuti ka teiste paaride vahel. Koreograafiaid reeglina tehakse mitme paari jaoks, sellepärast on oluline ka tiimitöö, et tants oleks sünkroniseeritud, mis alati lisab wow-efekti.

zouk, paar tantsib, tants, seltskonnatants, workshop

Koreograafial on alati tähtaeg, millal see peab valmis olema. Tihtipeale see on mingi üritus, kus plaanitakse sellega esineda. Seetõttu need tähtajad tavaliselt pole väga pikad ning osalejatelt oodatakse “kodutööd” ehk iseseisvat harjutamist väljaspool tunde. Tundides näitavad õpetajad ette tantsu osade kaupa, seletavad liigutusi jne. Kuid selleks, et osata neid täiuslikult teha, ei piisa paarist tunnist nädalas. Nagu igas muus asjas, ka siin kõige olulisem on harjutamine. Üldiselt lepivad paarid iseseisvalt omavahel kokku, millal tunnis saadud materjali harjutada. See on kasulik, esiteks saadud oskuste kinnitamiseks ja teiseks, et järgmist tundi ei peaks nullist alustama, sest nädalaga sai kõik edukalt unustatud. Kõik see soodustab õppimisprotsessi, et tants saaks kiiremini selgeks.

Koreograafias osalemine annab võimaluse uued ja huvitavad silmapaistvad liigutused ära õppida, mida tavaliselt tundides ei näidata, kuna räägitakse, et need ei ole tantsupõrandale mõeldud. Kuid milleks siis need on mõeldud? Loomulikult koreograafia jaoks! Tihti on need liigutused üsna keerukad, kuid on alati põnev iseendale väljakutse seada, hakkama saada millegagi, mis alguses tundus liiga keerulisena või lausa võimatuna.  

Koreograafia põhieesmärgiks on muidugi võimalus õpitud kavaga laval esineda.

See on suurepärane võimalus neile, kes armastavad laval olemist, kuid ei ole elukutseline tantsija. Neile aga, kellel on lavakartus, on see hea võimalus oma foobiast lahti saada. Oma hirmuga võidelda on palju lihtsam, kui sa tegeled lemmik asjaga, näitad oma kirge ning Sind ümbritsevad toredad sõbrad, kes Sind toetavad. See on võimalus näidata neile, kes ei tunne veel seda tantsustiili, milline see on ning sellega meelitada ka uusi harrastajaid ning sellega aidata kaasa seltskonna kasvule.