×

Blog


Tantsukingade A ja O
Anzella Kruger
Nov 23, 2018

Tantsukingade A ja O


Tantsimist saab õppida mis tahes jalanõudes, aga ka sokkis või paljajalu. Tantsukingade kandmine on personaalne, kuid otsustades soetada omale mugav paar treeningkingi, tasub teada mõningaid erinevusi ja võimalusi.

Kingal ja kingal on vahe

Kõigepealt tuleks otsustada, millist kinga on soov soetada ja tänapäeval on valik küllaldane (ja vahel tundub, et isegi rõhuv).

Kontsakingad – tavalised kingad on üsna jäigad, pidurdavad ja samas ka libedad. Treeninguteks ei ole need soovitatavad, sest tihedal kasutamisel on kingade tugevus ja kuju lihastele koormavad ning mõjuvad liigestele kurnavalt (eriti põlvedele).

Tantsutossud (naiste) – mugavad, kerged ning harrastajate seas populaarsed. Jagatud tald annab jalanõule väga hea painduvuse ning ei libise tantsupõrandal. Antud jalanõusi võib kanda igas tantsutrennis ja eriti sobilikud zouk’i tundides.

Treeningkingad (naiste) – universaalsed kingad on kinnised, kontsa kõrgusega kuni 5cm ning sobivad kõikideks tantsudeks. Põhiliselt jagunevad treeningkingad kaheks: standard- ja ladina tantsukingad (sobilikud salsa, tango ja bachata õppimisel). Viimased on lahtise varbaga, et päkal tantsimine oleks paremini tunnetav. Samuti annab see kingale parema painduvuse. Standard tantsukingad on kinnise varbaosaga ning väga erinevate kontsa kõrgustega. Müügil on ka plokk-kontsaga treeningkingad, mis on hea lahendus neile, kes ei soovi lisada pikkust ning tunnevad end mugavamalt madalal kontsal (kõrguseks kuni 3cm). Peamised materjalid kingade puhul on mikrokiud (seest), nahk (pealt) ja seemisnahk (tald).

Treeningkingad (meeste) – kahjuks Eestis pööravad mehed tantsukinga olulisusele väga väikest tähelepanu ja eelistavad tantsida vabaajajalatsites või tavatossudes. Tallinnas asuva tantsujalatsite poe esindaja sõnul on ainult 20% ostjatest mehed. Meeste tantsukingad on peamiselt valmistatud kvaliteetsest nahast, sees õhku läbilaskev mikrokiud, tald seemisnahast ning väikese kontsaga (ca 2,5cm). 

Tantsutossud (meeste) – kuuluvad samuti meeste tantsujalanõude valikusse. Tegemist on eraldatud kanna ja päkaga ehk kaheosalise tallaga jalanõuga, mis tagab paindlikkuse ja hea liikumise.

Kuidas kingi valida?

Tantsukingad kestavad aastaid, seetõttu on oluline valida endale ideaalselt sobilik ja mugav paar. Peamised tähelepanekud proovimisel: päka osa peab olema ilusti ümber; kand peab olema paigas; reguleeritavad rihmad; varvas peab ulatuma servani, mitte üle (kuigi ladina tantsus vahel tantsitaksegi nii, et varvas pisut väljas) ning kindlalt ümber jala. Kontsa kõrgused on vahemikus 4,2-8,5cm ning iga tantsija puhul täiesti individuaalne (tango tantsimisel eelistatakse kõrgemat ja teravamat kontsa, sest see lisab elegantsust). Veebipoodides on saadaval tantsukingad ka 10 ja 12cm kõrguste kontsadega.

Päris algajatele ei soovita osta kõrget kontsa, sest õppimisel on tähelepanu keha hoiakul, sammudel, liikumise sujuvusel ning partneril. Liiga kõrge konts hakkab keskendumist ja tantsimist segama. Päris algajate puhul võiks konts olla umbes 5-6cm ning hiljem saab soovi korral soetada kõrgemat. Tasub ehk mainida, et algajate puhul kaitseb varvastele astumise eest kinnine king paremini, kui lahtine. Kinnist kinga ostes peab see olema lahtisest poole numbri võrra suurem, et varvastele pisut ruumi anda. 

Hooldus tagab kestvuse

Olenevalt kasutuse sagedusest ning hooldamise tihedusest, on võimalik ühe kingapaariga tantsida koguni kümme või viisteist aastat. Ostes treeningkingad, peaks soetama spetsiaalse metallist oradega harja, et hooldada kinga taldu. Vältida tuleks talla muutumist läikivaks ja libedaks, see tähendab, et hooldamisega on jäädud hilja peale. Hea oleks talda kammida peale igat kasutamist, sest see soodustab kingade vastupidavust. Tallal olev seemisnahk on tugev ning seetõttu võib seda kammida tugevalt ja julgelt kartmata materjali rikkumist. 

Paljud kingad on pealt sametist ning sedagi peaks tolmust puhastama, kuid selleks tuleb kasutada spetsiaalset sametile mõeldud harja.

Pealt korraliku kinga puhul, kuid mille tald on üsna kulunud, ei tasu äraviskamisega kiirustada. Päka alt kulunud kingad suudab asjalik kingsepp kindlasti korda teha. Nii saab tantsija oma lemmikkingi mõned aastad veel kanda.

Enamjaolt saab treeningkingi ostes kaasa ka spetsiaalse kingakoti ning seda tuleks kasutada, et kingad ei määrduks ega kuluks ning püsiks kauem ilusad. 

Kust osta oma kingapaar?

Eestis on nõudlus tantsukingade järele olemas, kuid mitte piisav, et avada suuremaid kauplusi ning tuntud brändide esindusi. Suur osa harrastajaid ostab meeltmööda treeningkingad veebipoodidest, festivalidelt või välismaalt. Tallinnas leidub väikeseid kauplusi, mis tagasihoidlikul pinnal üritavad pakkuda võimalikult laia valikut nii mudelite, värvi, kui ka disaini poolest. Paljud ostetakse siiski internetist. Siin mõned variandid:

E&K Dance – (https://www.ekdance.ee/) Saab osta nii veebipoes, kui ka kohapeal (Ahtri 12, Tallinn). Poodi minnes tasuks varuda umbes tund aega, et proovimise ning ostuga mitte kiirustada.

Danc'in – (https://eshopdancin.it/en/) Suurepärane valik kauneid kingi otse Itaaliast ning bling-bling’i sõprade lemmik ostukeskkond. Kaunid kingad otse Itaaliast, moe ja disaini pealinnast Milanost. 

Manuel Reina  - (https://manuelreina.com/es/) Kvaliteet ning mood kohtuvad Madridis. Rohkelt lahtiseid, kirevaid ja stiilseid kingi ei kusagilt mujalt kui Hispaaniast.

Tantsijad, kes teadsid asjast rääkida, lisasid, et parem on investeerida ning osta kallimad ja kvaliteetsemad tantsukingad. Odavad kipuvad narmendama, on õhukese tallaga, riidel märgatava liimiga ning pole piisavalt tugevad. Kõrgema kvaliteediga kingade puhul on jalas kohe tunda erinevust. 

Hinnavahemikud vastavalt mudelile

Tantsutossud (naiste) 36-49€. Mõned tipptooted võivad pürgida kuni 79€ni. Tantsutossud (meeste) ca 54€.

Tantsukingad (naiste) 65-130€. Tantsukingad (meeste) 100-110€.

Enamus naiste tantsukingi jääb vahemikku 65-85€. Kivikeste ja sätenduste armastajad peavad paraku välja käima pisut kõrgemad summad, ca 125-195€. 

Siinkohal pean oluliseks ära mainida, et tantsimisel ei pruugi, aga võivad kivikesed ära tulla ning igaks juhuks tuleks arvestada lisakivide ostuga, et neid vajadusel peale liimida. Tundub tülikas, kuid kinga ilu ja kestvus on seda väikest vaeva igati väärt!

Muud kasutamise võimalused 

Tantsukingade kandmine ei pea piirduma tantsupõrandaga. Kuna tegemist on äärmiselt mugavate jalanõudega, võib neid kanda ka kõikjal mujal, näiteks teatris, pildistamisel, kodus külalisi vastu võttes või pulmas (et ikka kogu päev oleks mõnus olla). Mõningatel treeningkingadel on tikk-konts ning nende puhul ei saagi aru, et tegemist tantsukingaga. Selliseid võib julgelt kasutada kontoris vahetusjalatsitena ja tunda end justkui sussides. 

Tähelepanu! Enamik treeningkingi ei kannata vett (pehme liimi kasutuse tõttu) seepärast ei ole soovitatav käia nendega väljas. Pealegi rikub asfalt seemisnahast talda ning kingad lähevad ruttu koledaks.

Kokkuvõte

Loodan, et antud postitusest oli kasu uutele treeningkingade ostjatele, kui ka ideid ja teadmisi vanadele kasutajatele.

Soovi korral teha endale või kallimale kingitus praktiliste tantsukingade näol, pakub E&K Dance 10% allahindlust kasutades sooduskoodi EUPHORIA (seda ka veebipoest tellides). E&K Dance tellib treeningkingi Euroopa tootjatelt, omab aastate pikkust kogemust, hindab kõrgelt kingade kvaliteeti ning väärtustab klientide rahulolu. 

Lõpetuseks suured tänud Euphoria Studio õpilastele, treener Janale ning Kristale (E&K Dance) meeldivate vestluste, tutvustuste ja info jagamise eest! J