×

Blog


Tantsutrenn tuleks valida vastavalt enda tasemele
Anzella Kruger
Jan 08, 2019

Tantsutrenn tuleks valida vastavalt enda tasemele


Vahel on keeruline hinnata oma tantsuoskuse taset ning eriti raske on seda teha uude stuudiosse minnes.

Oled mitmeid kuid või isegi aastaid tantsimist harrastanud aga ei tea päris täpselt, kas oled jätkuvalt algaja või sobid kesktaseme tundidesse? Või oled juba kesktaseme grupis ning ehk on aeg liikuda edasijõudnute hulka? Tihtipeale ei pruugi aga ühe stuudio algajate, kesktaseme või edasijõudnute kursused olla päris sama tasemega, kui teise tantsukooli omad.

Kuidas määrata oma taset?

Siin on mõned lihtsad võimalused, kuidas teha kindlaks oma tantsuoskuse tase:

  • - Tõenäoliselt kõige loogilisem variant on küsida oma tantsuõpetajalt, kelle juures regulaarselt tunnis käid.
  • - Kui aga tegemist on uue õpetaja või stuudioga, siis alusta madalama tasemega tundidest ning lase õpetajal end hinnata.
  • - Juhul kui Sa iganädalaselt trennis ei käi aga osaled seltskonnatantsu õhtutel, saad võimaluse tekkimisel tantsida mõne õpetajaga ja hiljem küsida tema arvamust või soovitust. Siinkohal tasub arvestada asjaoluga, et tegemist on seltskondliku õhtuga, mitte tantsutunniga. Õpetaja ei ole kohapeal õpetamiseks ega hindamiseks vaid meeldiva ajaviite eesmärgil, nii et leia õige lähenemine.

Võimalik, et Sinu tantsukogemus ongi järgmise taseme tundidega ühinemiseks piisav. Pea aga meeles, et selline soovitus peaks siiski tulema pädevalt õpetajalt, mitte teistelt tantsupartneritelt või Sinu enda otsusest. Järgmine lõik aitab paremini aru saada, miks see oluline on.

Mis saab, kui tantsid vale tasemega tunnis?

Esmapilgul võib tunduda, et tantsides endast kõrgema tasemega tunnis, on tegemist hea ja arendava väljakutsega. Samas võib kogemus olla hoopis ebameeldiv ja koormav nii Sulle kui ka teistele tantsijatele.

Osalemine tunnis, mis ei vasta Sinu tasemele on halb ja mõningal määral ka ohtlik, sest: 

  • Sa ei õpi oskusi, mida tunnis õpitakse kuna Sul puuduvad eelnevad teadmised elementide sooritamiseks. Iga samm on kiirem ja vajab enam täpsust ja kogemust, kuid selle puudumisel õpid harjutusi valesti ning seda omakorda ka Sinu tantsupartner. 
  • Aeglustub kogu grupi areng.
  • Jäädes tantsus maha hakkad samme vahele jätma, sellega aga toimub lihasmälus vale info salvestamine. Ümber õppimine saab olema väga raske.
  • Isegi kui Sul õnnestub läbi lohaka tehnika pidada sammu muusika ja teiste tantsijatega, peatab see siiski Sinu arengut. Sa ei õpi ega paranda oma tehnikat vaid oled keskendunud järelejõudmisele.
  • Valede liigutuste sooritamisel ja kiirustamisel võid vigastada oma paarilist ja ennast. Kuna tehnika ei ole lihvitud, kipud kasutama rohkem jõudu kui tarvis ning peale paarilise ohustamise, kahjustad sellega oma juhtimise/järgimise oskust. Tantsimine peab olema kontrollitav ja sujuv.
  • Harjumuspärasest kiirem tempo ja rohke eksimuste arv on ärritav. See omakorda tekitab Sinus negatiivseid emotsioone ja ebakindlust. Tantsimine peab olema lõbus ja nauditav.

zouk dancers

Anna arengule piisavalt aega

Lihasmälu on tantsimise võti. Me harjutame samme ning liikumist uuesti ja uuesti.. ja uuesti just selleks, et neid hiljem sooritada sellele mõtlemata. Pidev sammude/pöörete kordamine viib Sinu osavuse lõpuks nii kaugele, et saad keskenduda tantsu teistele elementidele nagu stiil, musikaalsus, raskemad liigutused ja miks mitte ka naeratamine. Tantsimises on näoilme sama oluline kui kõik muud faktorid. Naeratusega annad oma tantsupartnerile märku, et naudid temaga tantsimist ja see annab ka temale kindlust.

Pea meeles, et õppimisega pole kiiret. Sulle võib tunduda, et oled igavesti tantsinud algajate või kesktaseme trennides ning justkui puudub areng, kuid tegelikult see nii ei ole. Tuleta endale meelde, kui võimatud olid alles eelmine kuu õpitud sammud. Ükskõik kui kaua sa ühel tasemel püsid, anna endale aru, et õppimine ongi üks pikk ja pidev protsess.

Kindluse mõttes kordan uuesti, et liikudes liiga kiiresti ühelt tasemelt teisele, jätad vahele olulise praktiseerimise aja ning sellega pigem pidurdad enda ja teiste arengut. Tantsides vastavalt enda tasemele grupis veendud, et kõik osalejad saavad meeldiva ja positiivse kogemuse.

Idee ja konseptsioon postitusest: http://socialdancecommunity.com/why-you-shouldnt-challenge-yourself-in-that-higher-level-class/  Kui tasemete liigid tekitavad segadust, siis siin veel üks tore postitus, mis asja lihtsamaks teeb (inglise keeles): https://www.ballroomdancingunlimited.com/dance-levels/ Neile, kes tahavad olla kursis pronks, hõbe ja kuld tasemete terminitega, saavad lugeda päris teksti alt lühikesed iseloomustused (inglise keeles): http://www.auroraballroomdance.com/styles.html

Head alanud tantsuaastat!