×

Blog


Veendu, et Sa ei ole ebameeldiv tantsija.VOL1
Anzella Kruger
Feb 18, 2019

Veendu, et Sa ei ole ebameeldiv tantsija.VOL1


Tantsutrennis õpitakse mitmeid tantsimise aspekte, kuid aja nappuse tõttu olulise teooriani ei jõuta. Õnneks leiab palju kasulikku internetiavarustes aga seda peamiselt inglise keeles. Tänane teooria räägib seltskonnatantsus (ja selle pidudel) vaikimisi kehtivatest reeglitest ehk etiketist. Selle mittejärgijaid peetakse ebameeldivateks tantsupartneriteks. Veendu, et Sina pole üks neist!  

Milleks on seltskonnatantsu etikett vajalik?

Järgides etiketti, näitad austust oma tantsupartneri ja teiste harrastajate vastu ning omakorda jätab see Sinust, kui tantsijast, väga hea mulje.

Reeglite teadlikkus annab võimaluse paremini mõista seltskonnatantsu käitumisnorme, tunda end üritustel mugavalt ja kindlalt. Eelmainitu aitab kaasa meeldiva õhkkonna loomisele ning tänu sellele, saavad kõik tantsijad positiivse kogemuse osaliseks. 

Kokkupandud etikett ei ole mõeldud ainult algajatele vaid rangelt soovituslik ka vilunud harrastajatele (ning isegi õpetajatele), sest kogemused näitavad, et nii mõnigi neid ei järgi.


HOIATUS: antud tekst on konkreetne ja otsekohene. Hella hingega inimestel palun lugeda osade kaupa.


Tantsukutse- Siinkohal ei ole reeglit, et kutsuma peab meesterahvas, ka naistel on selline õigus olemas. Tereta, naerata, hoia silmsidet ja ulata käsi. Viimased kaks aitavad suuremas seltskonnas pöördumisel paremini aru saada, keda täpsemalt kutsutakse tantsima. Tantsi loo lõpuni. Isegi kui mingil põhjusel Sulle tants ei meeldi, pead mõne minut ikka vastu.

Kutsest üldiselt ei keelduta aga ikka tuleb ette. Põhjuseks võib olla mitu: puhkad jalga; ei meeldi mängiv lugu; ei tunne tantsustiili või lubasid tantsu kellelegi teisele. Selgitust ei pea andma, kuid keeldu alati viisakalt ja lugupidavalt. Pea meeles, et keeldudes tantsust, on kohatu sama laulu ajal minna tantsima kellegi teisega.

Väike soovitus naistele. Kui seisad kõrvuti paari inimesega, siis on meesterahval tunduval lihtsam juurde tulla ja tantsima kutsuda. Suurem seltskond tekitab võõristust.

couple dancing, paar tantsib, seltskonnatants

Isiklik hügieen- Higistamine kaasneb iga kardiotreeninguga, olgu selleks tantsimine, jooksmine või rattasõit. Higi iseenesest ei lõhna ebameeldivalt, küll aga bakterid, mis sellega kokku puutuvad. Kasuta deodoranti, see aitab tappa vastumeelse lõhna tekitajad või antiperspiranti, mis takistab higi eritumist. Võta kaasa lisa särk/pluus, väike rätik või kasuta alussärki. Särgi vahetamine ei ole piinlik tegevus vaid teistega arvestav käik, mida Sinu tantsupaarilised kindlasti kõrgelt hindavad. Lisaks tunned end puhta, kuiva ja lõhnatu särgigiga mugavamalt ja enesekindlalt. 

Ära liialda odekolonni või parfüümiga. Kui Sinu lõhnavett tunneb suus tantsupaariline, siis on selles pildis midagi väga valesti. Pealegi, on mõned inimesed nende vastu tundlikud või lausa allergilised. 

Hügieeni juures ei saa mainimata jätta ebameeldivat lõhna suus. Seda põhjustavad mitte ainult suus levivad bakterid aga ka halitoos (krooniline halb hingeõhk), ravimite tarvitamine, suitsetamine, kehv seedimine, halb suuhügieen, toit ja erinevad haigused. Siinkohal on kõige olulisem tegeleda probleemi ravimisega, kuid ajutiseks leevendamiseks pista suhu pastill, närimiskumm või piparmündi leht ja joo rohkelt vett

P.S närimiskummi närimisel tee seda märkamatult (mäluvad lehmad aasal, mitte inimesed tantsupõrandal).

Sobilik riietus - õnneks ei ole äärmiselt ebasobilik riietus ühelgi seltskonnatantsu üritusel silma jäänud ja seetõttu pikalt siin ei peatu, kuid paar asja mainin siiski.

1. Maikad ja varrukateta särgid ei ole sobilikud ning need jätame kasutuseks jõusaali või koju. Miks? Vaata paar punkti ülespoole, kui rääkisime higistamisest. 

2. Liialt avar kleit ei ole samuti kohane, sest mehe käsi võib higisel ja libedal kehal kaotada haarde ning õnnetus on siis tulemas. Pealegi, tantsides võõra inimesega võibolla üsna ebameeldiv katsuda teise märga ihu.

3. Mida siis selga panna? Lihtne. Kujuta ette, et lähed esimesele kohtumisele oma ämmaga. Ehk siis ei mingeid määrdunud, kopitanud haisuga ja nappe riideid vaid eeskujulik välimus!

aksessuaarid seltskonnatantsus käekell

Aksessuaarid - Nende puhul ole minimalistlik. Suured kõrvarõngad, teravad sõrmused ja pikad kaelaketid on tantsimisel ohtlikud. Need tekitavad kriime, jäävad kinni ja võivad vigastada nii Sind kui ka paarilist. Ehete puhul järgi ütlust - vähem on rohkem.

Ei mingeid käekotte tantsupõrandal. See on tantsimisel takistav ning ebamugav. Jäta kott istmele või anna sõbrannale hoiule. Kui seltskonnatantsupeole minnes tead, et koti järelevalvet ei saa keegi teostada, loobu selle kaasa võtmisest.

Toit ja jook - tantsupeod on tihti pikad ning sööma ja jooma peab, kuid veendu et toidumoon ei satu tantsijate hulka. Tõenäosus, et keegi Su klaasile või taldrikule kogemata vastu läheb, on liialt suur. Kui aga õnnetus juhtus, siis samal ajal kui otsid abi ning vahendeid oma segaduse koristamiseks, jõuab mitu inimest libiseda ja halvemal juhul ennast tõsiselt vigastada. Liikudes toidu või joogiga, mine tanstupõrandast suure kaarega mööda,nii näitad üles lugupidamist teiste suhtes.

Alkohoolsed joogid - Mõni vajab seda julgustuseks, teine lõõgastuseks. Üldiselt seltskonnatantsu pidudel alkoholi ei tarvitata või tehakse seda vähesel määral (üks või kaks jooki on normaalne). Liigsel pruukimisel langeb koordinatsioon, halveneb tasakaal, tekib pea pööritus (kuigi mul tekib see alkoholita) ja loomulikult esineb ebameeldiv lõhn. Liiklusohutuskampaania ütleb: „Kui jood, ära sõida!“, sama reegel kehtib tantsimises. Kui jood, ära tantsi! Nii väldid enda ja teiste harrastajate haiget saamist. 

Need on kõigest osa reegleid antud teemal. Kas jõudsid juba järeldusele milline tantsija oled Sina? Hinnanguga ära siiski veel kiirusta, sest teine osa on peagi tulemas.

Seni aga turvalist ja meeldivat tantsimist!

Antud blogi kirjutamisel olid abiks järgmised postitused:

https://hobbylark.com/performing-arts/Dance-Etiquette-Tips-for-Social-Dancing

https://ebb.dance/12-rules-of-social-dance-etiquette/

http://torontoswingdancesociety.ca/social-dance-etiquette/

http://socialdancecommunity.com/dance-etiquette-rules/

https://www.hingepeegel.ee/alternatiivravi/hingeohk-tapab/

https://www.hambaarst.ee/artiklid/111

https://www.sweatblock.com/blog/deodorant-vs-antiperspirant/

https://www.utdallas.edu/~aria/dance/beyond.html