Zouk
×

Zouk

Mis on Zouk?

Brasiilia zouk on lambadast pärit kütkestav partnertants, mida harrastavad igas vanuses tantsusõbrad üle maailma. Brasiilia zoukile on iseloomulik lainetav ja voolav liikumine ning naiste lendlevad juuksed. Sõltuvalt stiilist võib näha pikki graatsilisi samme, suuri puusaliigutusi, ülakeha painutusi ja kiireid pea liikumisi. Tantsitakse nii kariibi rütmide kui ka moodsate poplaulude järgi - brasiilia zouk sobib peaaegu iga muusikaga! 


 Sõna „zouk“ tähendab algselt Kariibidelt pärit muusikastiili ja tantsu kuid rääkides brasiilia zoukist mõeldakse 1990datel selle sama Kariibi muusikastiili ja lambada tantsu kohtumisest tekkinud liikumist. Kariibi zouki tants erineb brasiilia zoukist ja pikemalt me sellest siin ei kirjuta. Brasiilia zouki tantsu juured ulatuvad lambadasse, lambada videot vaata siin: 


 mis kogus populaarsust 1980ndatel. Lambadat iseloomustasid pöörased pealiigutused, aga ka partnerite lähestikuline kontakt ning puusade õõtsuv liikumine, mille pärast kutsuti lambadat ka “keelatud tantsuks”. 

Kümme aastat hiljem hakkas lambada hääbuma, kuna muusika areng võttis uued suunad ning tants oli füüsiliselt nõudlik muutes selle õppimise paljudele huvilistele liiga keeruliseks. Brasiilia zouki tants sai alguse 1990ndatel, kui tantsijad avastasid Kariibide zouki muusika rütmid, mis meenutasid lambada muusikat. Kohandades lambada tantsu uue muusikaga sündisid kaks suuremat brasiilia zouki alaliiki: Porto Seguro´st pärit LambaZouk ja Rio de Janeiro´st pärit Rio Zouk. 

LambaZouk säilitas kiired Kariibide muusika rütmid ning tantsu elava ja energilise meeleolu koos ringjooneliste sujuvate liikumiste ja ilmekate puusaliigutustega. Rio Zouki hakati tantsima aeglasema muusika peale, mis tegi tantsu voolavamaks ja sensuaalsemaks. Soovides muuta zouk lihtsamini õpetatavaks hakati tantsima lineaarsemalt ja liikuvamalt. Eeskuju võeti teistest Brasiilia tantsudest, nagu näiteks Samba de Gafieira kuid ka lineaarsematest Salsa stiilidest. Kuna brasiilia zouk on pidevalt arenev tantsustiil kasutatakse seda tantsides elemente teistest liikumistest nagu näiteks kaasaegsest tantsust, kontaktimprovsatsioonist, akrobaatikast, capoeirast, peotantsust, hip-hopist jne. Lambadast päranduseks jäänud pealiigutused, kui brasiilia zoukile kõige iseloomilikud liikumised, on tantsus siiani läbivaks jooneks. Tänu brasiilia zouki põhisammu universaalsele rütmile on seda võimalik tantsida erinevate muusikastiilide järgi. Lisaks Kariibi zouki muusikale kasutatakse ka pop, RnB, kizomba ja elektroonilisemate remikside muusikat. Tänu eelmainitud liikumis- ja muusikastiilide mõjutustele on kujunenud ka mitmeid teisi brasiilia zouki alaliike nagu näiteks MZouk, Neo Zouk, SoulZouk, Verozouk jne. 

Lisaks sellele, et brasiilia zoukis kombineeritakse erinevaid liikumis- ja muusikastiile, eristab zouki teistest partnertantsudest ka suurem improvisatsiooni osakaal, ülekeha ja pealiigutuste kasutamine ning see, et järgijatel on suurem vabadus end tantsus väljendada. Brasiilia zouk, olles vaid mõned aastakümmned vanad on Eestis alles kanda kinnitamas, kuid maailmas juba levinud sotsiaaltants. Iga aasta korraldatakse rahvusvahelisel zouki päeval flashmobe üle maailma, festivalide valik on lai ja tantsukogukond sõbralik ning kokkuhoidev. 

Vaata ning uuri lisaks:  

Euphoria Tantsustuudio ZOUKi grupp kuhu postitatakse vajalik info:https://www.facebook.com/groups/EuphoriaZouk/      

Zouk broadcast ja blogi:  Zouk Talk Show  ja  Zouk the world - Blog

Festivalide kalender: http://zouktheworld.com/2018-zouk-calendar/

Rahvusvaheline zouki päev ja flashmob: http://internationalzouk.com/izd-2018-world-map/  ja https://www.facebook.com/IZFM.FANPAGE/ 

Artikleid: https://www.danceplace.com/grapevine/6-reasons-you-should-dance-zouk/


Powered by Froala Editor